16.10.2019 | Seminarium | ks. Daniel Nowak, dr hab. Monika Tomkiewicz IPN | MPiMK-P Wejherowo

relacja ze strony IPN: https://gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/79737,Seminarium-80-lat-po-Zbrodni-Piasnickiej-rozwazania-duchowe-a-obecny-stan-badan-.html

Seminarium kulturalno – historyczne pt. „80 lat po Zbrodni Piaśnickiej: Rozważania duchowe a obecny stan badań naukowych i ustaleń śledczych.” skierowane do historyków, nauczycieli, przewodników turystycznych i pracowników muzealnych z woj pomorskiego odbyło się w dniu 16.10.2019 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie.
Prelegenci:
dr hab. Monika Tomkiewicz – pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej
ks. prałat Daniel Nowak – kustosz Sanktuarium Piaśnickiego
Wstęp: dr Tomasz Fopke – dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie
Moderator, pomysłodawca: Aleksandra Pitra-Kox – prezes Fundacji Sedlaka.

Seminarium przybliżyło zainteresowanym najnowszy stan badań naukowych i ustaleń śledczych dot. Zbrodni Piaśnickiej, poruszało zagadnienie nowopowstałego pojęcia „Zbrodnia Pomorska” oraz zakres prac polsko-niemieckiej kwerendy historycznej. Pracowano na dokumentach archiwalnych, zdjęciach i odkryciach ostatnich lat (m.in. akta procesowe Niemców zaangażowanych w Zbrodnię Piaśnicką, dokument dot. H. Lorenza – ówczesnego starosty wejherowskiego, materiały wydobyte z archiwów niemieckich (np. służby bezpieczeństwa), w tym listy proskrypcyjne z Wejherowa (6 stron) i Pucka (6 stron) oraz listy osób niepełnosprawnych (ponad 1000 nazwisk).
Dwa wykłady były zestawieniem naukowej wiedzy historycznej z refleksjami i rozważaniami duchowymi. Celem było ujednolicenie sposobu narracji w przekazywaniu wiedzy następnym pokoleniom i wypracowanie zgodnego modelu jej interpretacji.

Na spotkaniu obecna była pani Elżbieta Grot – kustosz Muzeum Stutthof – specjalistka w zakresie wiedzy o Piaśnicy. Głos zabrała również pani Aleksandra Baliszewska – Walicka (związana rodzinnie z historią Piaśnicy), która zaprezentowała na spotkaniu swoją wypowiedź malarską.

Uczestnicy – przedstawiciele instytucji edukacyjno – oświatowych otrzymali Teki Edukacyjne „Zbrodnia Pomorska 1939” i książki w języku polskim i niemieckim (wyd. Biuro Badań Historycznych, Instytut Pamięci Narodowej) jako uzupełniający materiał dydaktyczny.

Dziękujemy Prelegentom, przybyłym Gościom i Uczestnikom!

Organizatorzy wydarzenia: Fundacja Sedlaka, Muzeum Piśmiennctwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie we współpracy ze Stowarzyszeniem „Rodzina Piaśnicka”, przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej.

Galeria zdjęć:  https://www.facebook.com/pg/Fundacja.Sedlaka/photos/?tab=album&album_id=1391300061022222

 

_____________________________________________________________________

Serdecznie zapraszamy na seminarium pt. „80 lat po Zbrodni Piaśnickiej: pamięć kulturowa i historyczna. Rozważania duchowe a obecny stan badań naukowych i ustaleń śledczych.”, które odbędzie się w dniu 16.10.2019 roku w godzinach 10.00-14.00.

Prelegenci:
– ks. prałat Daniel Nowak – kustosz Sanktuarium Piaśnickiego
– dr hab. Monika Tomkiewicz – pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej

dr hab. Monika Tomkiewicz, od 2000 r., zatrudniona w gdańskim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej, od 1 października 2019 r. w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie. Specjalizuje się w historii najnowszej, w szczególności dotyczącej okresu II wojny światowej na Pomorzu i na północno-wschodnich Kresach II RP. Autorka i współautorka 8 monografii oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych publikowanych w Polsce, na Litwie i Stanach Zjednoczonych. Od 15 lat prowadzi badania w archiwach niemieckich dotyczące wojennych losów obywateli polskich oraz sprawców dokonywanych w latach 1939-1945 zbrodni. Od kilku lat powoływana jest w charakterze biegłego do sporządzania opinii naukowych na potrzeby różnych instytucji w oparciu o prowadzone kwerendy w archiwach w Niemczech.

Wydarzenie kierowane jest szczególnie do osób zajmujących się tematyką Piaśnicy i II Wojny Światowej: historyków, przewodników turystycznych, studentów i doktorantów.

Wstęp wolny.

Organizatorzy: Fundacja Sedlaka, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie