19.11.2019| konferencja „Piaśnica – kultura miejsca” | MIIWŚ Gdańsk

termin: 19.11.2019 | godziny: 9.00-14.00 | miejsce: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, sala konferencyjna, poziom -3

Interdyscyplinarna konferencja jest podsumowaniem III edycji projektu „Piaśnica – kultura miejsca” w gronie jej twórców, uczestników, instytucji i osób wspierających.

HARMONOGRAM WYDARZENIA DO POBRANIA:  https://docs.google.com/document/d/1seap7bJ41kmbqzqHoZoX9MBkRlJQhsxVk5aIEVkV0aI/edit?usp=sharing

80 lat po tragicznych wydarzeniach w Piaśnicy grupa kilkuset mieszańców Pomorza angażuje się w działania twórcze, które mają na celu zmienić bieg historii. Podczas zajęć uczestnicy projektu poznają skomplikowaną historię miejsca oraz sylwetki osób związanych z ludobójstwem w Piaśnicy: ofiar i oprawców. Zagadnienia rozwijają wątki złożonych relacji państwowo – narodowych w zderzeniu z życiem mieszkańców, których sąsiedzkie więzy zostają sztucznie podzielone granicami powstałego niepodległego państwa polskiego (rzeka Piaśnica – naturalna granica Traktatu Wersalskiego). Wydarzenia odbywają się m.in. w miejscu martyrologii – w głębi lasu piaśnickiego, gdzie w miejscach kaźni uczestnicy realizują akty twórcze. W ciągu kilku miesięcy powstają m.in. obrazy, utwory muzyczne, wiersze, sztuka teatralna, performance, publikacje, wystawy zdjęć, koncerty oraz film będący ich podsumowaniem.

W wydarzeniu wezmą udział  rekonstruktorzy żołnierzy Wojska Polskiego z czasu kampanii wrześniowej w 1939 r. w pełnym umundurowaniu i wyposażeniu oraz odbędzie się wernisaż prac plastycznych uczestników pleneru malarskiego „Piaśnica – kultura miejsca” w foyer MIIWŚ.

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Uwaga – rejestracja online jest potwierdzeniem uczestnictwa ! https://evenea.pl/event/piasnica-kulturamiejsca2019/