27.10.2018 | Magiel filmowy: Kamerdyner | DCF Wrocław | Sebastian Fabijański

Na zaproszenie Fundacji Sedlaka w spotkaniu uczestniczył Roman Drzeżdżon  z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie.

„W spotkaniu Magla Filmowego gościem Łukasza Maciejewskiego jest Sebastian Fabijański, aktor młodego pokolenia, który już za swoje debiutanckie role w „Mieście 44” Jana Komasy i „Jezioraku” Michałą Otłowskiego otrzymał nagrodę  na 39  Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Od tego czasu możemy go często oglądać na ekranach kin (na przykład w filmach Patryka Vegi) i telewizorów („Tancerze”, „Misja Afganistan”).

W epickim „Kamerdynerze” Filipa Bajona Fabijański gra główną rolę. Akcja filmu opowiada historię pruskiego rodu von Krauss zamieszkującego okolicę Pucka,  To opowieść o powikłanych losach trzech nacji zamieszkujących dawne polsko-niemieckie pogranicze na północnych Kaszubach, na którym linia granicy wytyczonej w Wersalu po I wojnie światowej podzieliła nie tylko ziemię, lecz także ludzi: Niemców, Kaszubów, Polaków, będąc przyczyną waśni, a często nienawiści.

Tego dnia w DCF też odbywają się warsztaty dla młodzieży poświęcone Kaszubom i zbrodni piaśnickiej prowadzone przez Fundację im. Ks. Włodzimierza Sedlaka.”

http://www.dcf.wroclaw.pl/cykle/magiel-filmowy

zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=YWp6FI9n9Pk