16.10.2017 | warsztaty historyczne: spotkanie z bł. Alicją | Zamek w Krokowej

W dniu 16 października 2017 w Zamku w Krokowej uczniowie Szkoły Podstawowej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek im. bł. Alicji Kotowskiej z Wejherowa oraz Szkoły Podstawowej im. kdmr Włodzimierza Steyera z Krokowej uczestniczyli w warsztatach realizowanych w ramach Projektu „Piaśnica – kultura miejsca”.

W pierwszej części zajęć uczniowie przedstawili w ramach występu teatralnego historię bł. siostry Alicji Kotowskiej. Następnie s. dyrektor Marlena Wilmanska przybliżyła sylwetkę Bł. Alicji Kotowskiej, prowadząc zajęcia interaktywne z młodzieżą i zachęcając do włączania się w dyskusję m.in. o rodowej pamięci historycznej. Kontynuacją zajęć było zaangażowanie młodzieży do stworzenia obrazków plastycznych pt. „spacer z Alicją” z wykorzystaniem jesiennych liści i technik odbitek graficznych – prowadząca pani Anna Lewalska.

Następnym etapem zajęć była realizacja performance pt. „Przestrzeń przebaczenia”, nawiązującego do złożoności Zbrodni Piaśnicy oraz zwracająca uwagę na to, co w przypadku poruszania tematyki zbrodni jest zawsze najtrudniejsze – przebaczenia. Do realizacji działania artystycznego zostały wykorzystane ujęcia kamerą slowmotion, które uchwyciły moment działania performatywnego uczestników. (Pierwsze ujęcie w szybkości 600 klatek/sekunda, drugie – 1020 klatek/sekunda.) Zajęcia poprowadził Andrzej Andamon Sławiński.

Ponadto dzięki uprzejmości pani Joanny Kujawskiej – kierownik Zamku w Krokowej uczniowie mieli możliwość poznać ponad 700-letnią historię zamku, rodu von Krockow oraz najbardziej tajemnicze miejsca zamkowej przestrzeni.

Wydarzenie zrealizowało założenia i główne idee Projektu „Piaśnica – kultura miejsca”, w tym w szczególności: zastosowanie innowacyjnych i niestereotypowych technik pracy z uczestnikami, upowszechnianie i twórcze wykorzystanie zasobów narodowego dziedzictwa kulturowego oraz zgodnie z założeniami tematycznymi: nawiązanie do okresu II wojny światowej, Zbrodni Piaśnickiej oraz postaci Bł. Alicji Kotowskiej.

Organizatorem Projektu jest Fundacja Sedlaka, Partnerem w realizacji wydarzenia: Szkoła Podstawowa Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie oraz Zamek w Krokowej.

foto: Mateusz Walczak

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Gminy Wejherowo i Zarządu Powiatu Wejherowskiego.