Warsztaty animacji poklatkowej online – relacja

W dniach 29-31 października 2020 r. w ramach projektu „Piaśnica – kultura miejsca”, odbyły się kolejne warsztaty filmowe – film animowany poklatkowy. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju spotkaliśmy się na platformie zoom.us.
Wirtualna forma spotkania nie zniechęciła uczestników. Liczni zainteresowani z różnych stron Polski m.in. z Pomorza, Dolnego Śląska, ale i Polski południowo-centralnej z zaangażowaniem wzięli udział w zajęciach, dzięki którym wzbogacili swoją wiedzę z zakresu historii Piaśnicy oraz nauczyli się, jak zrobić film animowany poklatkowy. Poznali aplikację PicPac, w której tworzyli filmy animowane, w oparciu o opracowane samodzielnie scenariusze filmowe, których tematem przewodnim była wojna i pokój. Scenografię i bohaterów wykonano z materiałów papierniczych, sypkich produktów spożywczych oraz artykułów codziennego użytku. Efektem trzech dni pracy międzypokoleniowych zespołów było 6 zrealizowanych filmików stworzonych przez kreatywną młodzież i dorosłych.

Gości i uczestników warsztatów powitały Prezes Fundacji Sedlaka Aleksandra Pitra-Kox, prowadząca warsztaty Agnieszka Światłoń-Szklarek, partnerzy Dyrektor Gminnego Ośrodka Oleśnica Monika Małobęcka oraz Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej Tomasz Fopke, wstęp historyczny wygłosiła dr Aleksandra Kmak-Pamirska.
Organizatorzy i prowadzący warsztaty podsumowali, że odbyły się one w miłej atmosferze, a uczestnicy pracowali z zaangażowaniem i byli bardzo kreatywni i utalentowani, czego dowodem są zrealizowane przez nich filmy.

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom, Gościom, Partnerom za obecność i słowa wprowadzenia oraz Agnieszce Światłoń-Szklarek, prowadzącej warsztaty.